Spring til indhold
Fredet. Fjernsynsbygningen med TV-tårn ved Radiohuset var i fuld funktion 1958-1965, derpå blev TV-Byen i Gladsaxe blev taget i brug. Indtil 2008 benyttede Danmarks Radio bygningen, som lå på den gamle Ladegårds jord. Derefter overtog Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, DKDM, The Royal Danish Academy of Music  bygningen sammen med Radiohuset

Placer billedet på kortet

Ved du hvor billedet er taget fra og i hvilken retning?

Placer først fotografen ved at klikke på kortet.Fotografen er den grønne markør. Træk herefter i den røde markør og placer markøren i den retning og med den længde, som billedets motiv viser.

Tak for din hjælp!

Læs mere

Med de nuværende filtre er der ingen resultater for den valgte periode.

Du kan rydde alle andre filtre end perioden for at se alt der findes i perioden. Er du sikker på at du vil rydde alle de andre filtre?

Sted

Gadenavn:Worsaaesvej
Husnr.:19 - 21
Sted:Frederiksberg
Koordinater:55.68279, 12.55228
Se billeder i nærheden

Yderligere oplysninger

Originalmateriale:Foto
Fotograf/skaber: Fogh, Anne / Kunstner: Lauritzen, Vilhelm
Ophavsretsforvalter:VISDA
Licens:Beskyttet af ophavsret
Samlingens navn:Frederiksberg Stadsarkiv
Arkivreference:Afl. Anne Fogh/Frederiksberg efter Vejnavne/..
Institution:Frederiksberg Stadsarkiv

Tekniske oplysninger

ID:19424
Filstørrelse (mb):0,3 MB
Opløsning (DPI):300
Størrelse (pixel):1536 × 2048
Størrelse (cm):13,0 × 17,3

Vi beklager

Billedet er ophavsretligt beskyttet og kan derfor ikke downloades uden forudgående aftale med fotografen.

Aktiver din brugerprofil.

Du skal aktivere din brugerprofil, før du kan tilføje emneord eller stedbestemme billeder. Aktiver din brugerprofil ved at klikke på linket i den mail vi har sendt dig. Hvis du ikke har modtaget en mail, så tjek dit spamfilter.

Bemærk at du skal logge af og på igen efter du har bekræftet din email.